Štúdium na vysokej škole- Áno či Nie ?

Autor: Elena Gočová | 30.3.2015 o 14:05 | (upravené 2.4.2015 o 17:51) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  118x

 Na Slovensku máme nespočetné množstvo vysokých škôl. Vysoká škola je všade kam sa len pozrieme. Môžeme študovať čo nám len zíde na um, cez psychológiu, techniku, medicínu, právo, sociálnu prácu a kadečo iné, možností je naozaj dosť....Sú medzi nami aj takí premotivovaní jedinci, ktorí študujú na dvoch vysokých školách súčasne, veď dnes je možné všetko. Otázkou je či má dnes štúdium na vysokej škole zmysel ? Má bakalársky alebo magisterský titul v súčasnosti nejakú hodnotu ?  

Motto, ktoré dokonalo vystihuje našu spoločnosť znie :,, Peniaze hýbu svetom". Je postačujúce, ak má človek dostatok finančných prostriedkov a dvere sa mu určite nikde nezatvoria. A to neplatí len pri vzdelávaní v našej skazenej krajine.

Málo pracovných ponúk na trhu práce a príliš veľa absolventov vysokých škôl - aj to sú témy prepierané nielen v médiách.

Nie je tajomstvom, že titul na súkromnej vysokej škole získa každý, kto si ho zaplatí. Už netreba ,,mať v hlave". To platilo kedysi. Rodičia často spomínajú na svoje študentské časy. Na úmorné obdobie ,,za sociku" kedy na VŠ prijali len tých najlepších a najusilovnejších študentov. Tí, ktorí prechádzali s odretými ušami a svoj rozum uvideli len z rýchlika počas cesty zo školy domov, buchli šampus, že vôbec zmaturovali a svoje maturitné vysvedčenia schovávali pred zvedavými zrakmi členov rodiny a priateľov v stole, hlboko v šuplíku. Asi toľko. Keď sa pozrieme na to, čo bolo v minulosti, je súčasný stav systému vzdelávania v našej republike vyslovene katastrofálny miestami až na smiech.Tým som samozrejme nechcela povedať, že štátne školy sú kvalitné, ale keďže sú financované štátom, je predpoklad, že študenti musia aspoň pohnúť prstom, keď chcú získať titul.

Zdá sa, že systém, ktorý bol v minulosti zavedený mal svoje opodstatnenie. Jednotlivé vysoké školy prijímali študentov na základe výsledkov prijímacej skúšky. Škôl bolo veľmi málo a na konkrétne študijné programy bol stanovený primeraný počet prijatých uchádzačov vo vzťahu k pracovným ponukám na trhu. Po ukončení štúdia teda nebol problém sa zamestnať a absolventi boli zamestnávateľmi žiadaní.

Dnes akoby sa všetko otočilo naopak. Každým rokom pribúda nepotrebných absolventov vysokých škôl. A tu nastane nasledovná situácia: Niektorí skončia na úradoch práce, niektorí získajú prácu, ktorá ani zďaleka nesúvisí s odborom, ktorý vyštudovali. Keď pozorujem svoje okolie zisťujem, že človek so stredoškolským vzdelaním je schopný zarobiť omnoho viac než ten vysokoškolsky vzdelaný. Tretiu skupinu tvoria tí, ktorí našli štvorlístok resp. majú vzácne ,,kontakty.“(ku ktorým sa samozrejme verejne nepriznávajú).

Systém vzdelávania na Slovensku by sa mal urýchlene zmeniť.Nečakajme, že bude čím ďalej tým lepší. Skôr by som povedala, že sa rútime do záhuby. Treba si uvedomiť, že pokiaľ bude také množstvo vysokých škôl aké v súčasnosti na Slovensku je, bude počet absolventov niekoľkonásobne prevyšovať počet ponúk práce. A pokiaľ sa nesprísnia požiadavky na uchádzača a nezníži počet plánovaných uchádzačov na daný odbor fakulty, nemožno očakávať progres v tejto oblasti.

Študujem na vysokej škole, podotýkam nie na súkromnej. Že vraj na škole, ktoré má dobré meno. Možno tento rok získam titul Bc, avšak neviem, či mi na niečo bude platný. Keby som čas strávený v škole a príprave seminárnych prác na niektoré predmety venovala napríklad hranolkám v McDonalde mala by som aspoň zopár drobných...Ale takto ?

Občas sa cítim byť demotivovaná a pýtam sa samej seba, nie je štúdium len strata času ? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?