Vrtieť psom

Autor: Elena Gočová | 9.4.2015 o 19:15 | (upravené 14.4.2015 o 20:38) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  94x

 

          Aby sme pochopili hlavnú myšlienku filmu Vrtieť psom, mali by sme sa zamyslieť nad výrokom - Prečo pes vrtí chvostom a nie chvost psom ? Odpoveď znie : Preto lebo pes je múdrejší ako chvost. Keby bol chvost múdrejší, vrtel by chvost psom. Možno to niekomu bude trvať 10 minút, kým porozumie, čo nám film režírovaný v roku 1997 v dielni známeho režiséra Berryho Levinsona chce vlastne povedať. Stačí jediná veta a už by nám malo byť jasné, v akom duchu sa bude niesť tento neobyčajný americký film, ktorý si rýchlo získal svojich nadšených priaznivcov a pozitívne ohlasy.

         Dej komédie prebieha vo americkom meste Washington.  Už o 14 dní si občania majú zvoliť hlavu štátu. No zrazu to niekto prepískne a celá Amerika sa dozvie o prísne utajovaných sexuálnych radovánkach prezidenta s neplnoletým dievčaťom. Je nevyhnutné, aby sa celá situácia utriasla a nikto nevenoval pozornosť tejto bizarnej záležitosti. A tak vynikajúci odborník na manipuláciu s verejnou mienkou, poradca prezidenta, príde s nápadom vyhlásiť vojnu malej, americkej spoločnosti neznámej, bezvýznamnej krajine- Albánsku. Nie však naozaj. Pripravovaná vojna, existujúca len v mysliach režiséra a scenáristov sa stane centrom pozornosti spoločnosti. Vojnový konflikt, zinscenovaný podľa pripravenej osnovy kreatívnych scenáristov, natočený vo filmových ateliéroch nenechajú nikoho chladným. Celá Amerika je presvedčená, že sa začala vojna a na spomínaný škandál prezidenta sa rýchlo zabudne. Film poukazuje na skutočnosť, že ľudia uveria hocijakej hlúposti a absolútne nerozlišujú realitu od fikcie. A že to nemá hlavu ani pätu ? Všetci to hovoria, takže to pravda bude. Tu sa naskytuje problém tzv. názorových vodcov. Jeho podstata spočíva v tom, že máme v spoločnosti jedincov, ktorí majú na druhých väčší vplyv ako iní. Nestretneme sa s tým, len pri predvolebných kampaniach tak ako to je znázorňované vo filme, ale pri všetkých oblastiach verejného života.

       Médiá predstavujú zdroje informácií, manipulujú s verejnou mienkou, zobrazujú mediálnu realitu, ktorá sa často ani zďaleka nepodobá na tú ozajstnú realitu. Tú uvidíme, len keď otvoríme oči a výnimočne použijeme rozum. Inak, budeme vždy len chvost psa, či chceme alebo nie a pes si s nami bude robiť čo chce. Zákonite, vždy platí , že múdrejší udáva smer a od neho hlúpejší sa môže akurát tak potichučky prizerať. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?