Komentár : Oslavovať sviatok 1.máj ? A načo ?

Autor: Elena Gočová | 15.4.2015 o 0:14 | Karma článku: 4,20 | Prečítané:  180x

Približne o dva týždne sa budeme chystať „oslavovať“ Sviatok práce. Áno, vravím to s úsmevom na perách , pretože na našom Slovensku je vysoká miera nezamestnanosti a  bohužiaľ takmer štrnástim percentám ľudí sa  nedarí zamestnať. Zdá sa mi protirečivé oslavovať prácu v štáte, kde každý štvrtý mladý  človek sedí doma a navštevuje úrad práce.   Otvorene priznávam, mám obavy, že skončím podobne.

 Sledujem to ako v školstve, politike alebo  aj v zdravotníctve...  Svetové prieskumy, ktoré boli  nedávno uskutočňované  prišli s výsledkom, že naša krajina sa spomedzi všetkých umiestnila niekde  na posledných priečkach, za nami sme nechali len  podaktoré rozvojové krajiny. Dokonca ešte aj Rumunsko sa ocitlo pred nami, a to je už fakt čo povedať.

 Ale nečudujme sa . Veď si  napríklad pripomeňme  Národnú radu. Sedia v nej  ľudia, ktorí tam nemajú čo hľadať. Možno by nebolo zlé , keby sa venovali svojím rodinám , trávili  čas s  vnúčatami,  alebo čítaním knižiek, prechádzkami po parku a organizovali spoločenské a kultúrne  stretnutia  v dôchodcovských kluboch , kde by sa mohli dokonale realizovať.  Spomínané kluby má každá mestská časť, takže ani jeden z nich by nebol nejakým spôsobom pozabudnutý či odstrčený. Vidím množstvo ľudí v produktívnom veku, ktorí sa deň za dňom ponáhľajú a hekticky žijú len  aby získali prostriedky na priemernú letnú dovolenku s deťmi.

 

Sledujem študentov, ktorí sa učia  a tvrdo na sebe pracujú , úspešne „skúškujú“ a nádejajú sa, že budú mať v blízkej budúcnosti  dobrú prácu, ktorá ich bude baviť a samozrejme bude pre nich  aj finančne zaujímavá. Prinajlepšom sa im podarí odísť pracovať do zahraničia.

 Žijeme v štáte, kde sa financie vytrácajú , ale my nevieme kam. Zmiznú bez stopy niekam do neznáma. Myslím, že najväčšia chyba bude v tom, že nevieme využiť v náš prospech možností, ktorými disponujeme. Spomeniem si  na naše hory a nerozumiem, prečo nemáme vybudované rekreačné strediská v zaujímavých lokalitách, poriadnu a schopnú sieť turistických chodníkov, prezentovať slovenskú kultúru, našu hudbu, pravú slovenskú kuchyňu... množstvá lákadiel  a atrakcií pre turistov. Pokúsiť sa rozvinúť turizmus.

Pozerám na lesy a premýšľam, prečo sa vyrubujú, ale namiesto toho nevysádzajú, prečo sú tu diaľnice a cesty v takom katastrofálnom stave, že máme pocit, že jazdíme ako po poľnom chodníku ... Nemôžem nespomenúť  rozpadajúce sa historické pamiatky. Prečo všetci čakajú na dotácie od Európy ale o  dotáciách od štátu nepočuť.

Mojím snom je žiť v krajine, ktorá vďaka využívaniu svojho potenciálu bude získavať. V ktorej to, čo sa mi podarí  vyštudovať a budem túžiť sa tomu celoživotne venovať, aj robiť budem môcť. V ktorej životná úroveň bude naozaj tak vysoká, že nikomu nenapadne nám sem posielať druhotriedne dovážané potraviny  a svet si nás zapamätá ako krajinu, ktorá dokázala niečo vytvoriť a naše meno zarezonuje v dobrom svetle. V ktorej Sviatok práce bude mať naozaj význam, pretože budeme pracujúcou  krajinou  a krivka  nezamestnanosti bude stále klesať.

Nateraz tu však je štát, v ktorom Sviatok práce oslavuje len časť populácie , tú ktorú živí  naša práca, odmietajú zvyšovať mzdy, rozkrádajú naše dane a nemajú záujem  o progres našej krajiny.  Asi ju nemusím ani menovať. Sviatok práce už nie je oslavou, ale je výsmechom pre tých , ktorí prácu potrebujú. 

Hocikto môže povedať, že je tu pre občanov. Pokým však štát nevytvorí ponuku prácu pre ľudí, ktorí ju potrebujú, tak tu pre ľudí nie je. A kto tu má byť pre ľudí, ak nie štát?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?