Komentár : Oslavovať sviatok 1.máj ? A načo ?

Autor: Elena Gočová | 15.4.2015 o 0:14 | Karma článku: 4,20 | Prečítané:  178x

Približne o dva týždne sa budeme chystať „oslavovať“ Sviatok práce. Áno, vravím to s úsmevom na perách , pretože na našom Slovensku je vysoká miera nezamestnanosti a  bohužiaľ takmer štrnástim percentám ľudí sa  nedarí zamestnať. Zdá sa mi protirečivé oslavovať prácu v štáte, kde každý štvrtý mladý  človek sedí doma a navštevuje úrad práce.   Otvorene priznávam, mám obavy, že skončím podobne.

 Sledujem to ako v školstve, politike alebo  aj v zdravotníctve...  Svetové prieskumy, ktoré boli  nedávno uskutočňované  prišli s výsledkom, že naša krajina sa spomedzi všetkých umiestnila niekde  na posledných priečkach, za nami sme nechali len  podaktoré rozvojové krajiny. Dokonca ešte aj Rumunsko sa ocitlo pred nami, a to je už fakt čo povedať.

 Ale nečudujme sa . Veď si  napríklad pripomeňme  Národnú radu. Sedia v nej  ľudia, ktorí tam nemajú čo hľadať. Možno by nebolo zlé , keby sa venovali svojím rodinám , trávili  čas s  vnúčatami,  alebo čítaním knižiek, prechádzkami po parku a organizovali spoločenské a kultúrne  stretnutia  v dôchodcovských kluboch , kde by sa mohli dokonale realizovať.  Spomínané kluby má každá mestská časť, takže ani jeden z nich by nebol nejakým spôsobom pozabudnutý či odstrčený. Vidím množstvo ľudí v produktívnom veku, ktorí sa deň za dňom ponáhľajú a hekticky žijú len  aby získali prostriedky na priemernú letnú dovolenku s deťmi.

 

Sledujem študentov, ktorí sa učia  a tvrdo na sebe pracujú , úspešne „skúškujú“ a nádejajú sa, že budú mať v blízkej budúcnosti  dobrú prácu, ktorá ich bude baviť a samozrejme bude pre nich  aj finančne zaujímavá. Prinajlepšom sa im podarí odísť pracovať do zahraničia.

 Žijeme v štáte, kde sa financie vytrácajú , ale my nevieme kam. Zmiznú bez stopy niekam do neznáma. Myslím, že najväčšia chyba bude v tom, že nevieme využiť v náš prospech možností, ktorými disponujeme. Spomeniem si  na naše hory a nerozumiem, prečo nemáme vybudované rekreačné strediská v zaujímavých lokalitách, poriadnu a schopnú sieť turistických chodníkov, prezentovať slovenskú kultúru, našu hudbu, pravú slovenskú kuchyňu... množstvá lákadiel  a atrakcií pre turistov. Pokúsiť sa rozvinúť turizmus.

Pozerám na lesy a premýšľam, prečo sa vyrubujú, ale namiesto toho nevysádzajú, prečo sú tu diaľnice a cesty v takom katastrofálnom stave, že máme pocit, že jazdíme ako po poľnom chodníku ... Nemôžem nespomenúť  rozpadajúce sa historické pamiatky. Prečo všetci čakajú na dotácie od Európy ale o  dotáciách od štátu nepočuť.

Mojím snom je žiť v krajine, ktorá vďaka využívaniu svojho potenciálu bude získavať. V ktorej to, čo sa mi podarí  vyštudovať a budem túžiť sa tomu celoživotne venovať, aj robiť budem môcť. V ktorej životná úroveň bude naozaj tak vysoká, že nikomu nenapadne nám sem posielať druhotriedne dovážané potraviny  a svet si nás zapamätá ako krajinu, ktorá dokázala niečo vytvoriť a naše meno zarezonuje v dobrom svetle. V ktorej Sviatok práce bude mať naozaj význam, pretože budeme pracujúcou  krajinou  a krivka  nezamestnanosti bude stále klesať.

Nateraz tu však je štát, v ktorom Sviatok práce oslavuje len časť populácie , tú ktorú živí  naša práca, odmietajú zvyšovať mzdy, rozkrádajú naše dane a nemajú záujem  o progres našej krajiny.  Asi ju nemusím ani menovať. Sviatok práce už nie je oslavou, ale je výsmechom pre tých , ktorí prácu potrebujú. 

Hocikto môže povedať, že je tu pre občanov. Pokým však štát nevytvorí ponuku prácu pre ľudí, ktorí ju potrebujú, tak tu pre ľudí nie je. A kto tu má byť pre ľudí, ak nie štát?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Najčítanejší spisovateľ má so slovenskými podnikateľmi zlú skúsenosť.

SVET

Café Európa: Ako dopadne Európa po francúzskych voľbách

Francúzsko má nového proeurópskeho prezidenta.


Už ste čítali?